№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін




Скачать 121.13 Kb.
Название№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін
Дата конвертации20.01.2013
Размер121.13 Kb.
ТипДокументы
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп


ҚАРАЛДЫ: КЕЛІСЕМІН: БЕКІТЕМІН:

РАССМОТРЕНО: СОГЛАСОВАНО: УТВЕРЖДАЮ:

ӘБ отырысында қаралды: ҒӘЖ ж. Орынбасары: №7 мектеп директоры

На заседании МО Зам№ директора по НМР: Директор ШГ №7

____________________ ________________________ ____________________

«5-желтоқсан» 2009 ж. «18-желтоқсан» 2009 ж. «21-желтоқсан» 2009 ж.




Ашық сабақ

8 «Д»-сыныбы

Пән мұғалімі: Ізбасарова Балжан Серікқызы

Астана—2009

Күні: 22.12.2009 ж. Сынып: 8 «Д»
Сабақтың тақырыбы: Ұлылар мекені

Сабақтың мақсаты:


  • Білімділік: оқушыларға алған білімдерін ары қарай жетілдіру мақсатында мәтіндегі ұлы тұлғалар жайында мағлұмат беру, сөйлем мүшелерін дұрыс талдай білуге, логикалық мағынасын бұзбай сөйлем құрастыра білуге дағдыландыру, білімдерін шыңдау;




  • Дамытушылық: оқушылардың есте сақтау, ойлау, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып байланыстыра сөйлеу қабілетін дамыту,ойын қорыта білуге, шапшаңдыққа дағдыландыру, сөздік қорын молайту;




  • Тәрбиелік: оқушылар бойына ұлы ақын-жазушыларымыздың асыл сөздерін оқыта отырып, адамгершілік, әдептілік, еңбекқорлық, ұйымшылдық сынды қасиеттерді дарыту, таза, ұқыпты, қатесіз жазуға баулу.


Сабақта қолданылған технология: Давыдов. Ельконин. Дамыта оқыту технологиясы. Жобалау технологиясы.

Блум жүйесі. СТО.
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты оқушылардың өздігіінен меңгерту
Сабақтың түрі: Түсіндіру сабағы
Сабақтың құрылымы: Блум жүйесі
Сабақтың әдісі: Дәстүрлі әдіс, көрнекілік әдіс, эвристикалық әдіс, баяндау әдісі
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, георафия, химия
Көрнекіліктер: Сызба плакаттар, суреттер, кеспе қағаздары, топтама, интерактивті тақта



Бөлімдер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Жұмыс түрі

Тапс. түрі

Әдісі

Жұмыс жүйесі

Тәрб. мәні

Уақы-ты


Білім


Үй тапсырмасын сұрап, бағалау:

Слайдтан шығады:

Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерінің астын сызыңдар, сұрақ қойыңдар

Топтаманы толтырыңдар

Слайдтан шығады:

Сөйлемнен толықтауыш пен анықтауыштың астын сызыңдар
Топтаманы толтырыңдар

Слайдтан шығады:

Сөйлемнен пысықтауыштың

астын сызыңдар, түрін анықтаңдар

Топтаманы толтырыңдар



Кеспе қағаздары және топтама таратылады

І-топ: 1. Білімдіден ақыл шығар,

Ақылды қарттан нақыл

шығар. (мақал)
2. Топтаманы толтыр
























ІІ-топ: 1.Қонаққа кел демек

бар, кет демек жоқ.

(Мақал)

2.Жылы киім тәнді жылытар,

жылы сөз жанды жылытар.

(Мақал)

2. Топтаманы толтыр



























ІІІ-топ: 1.Жасымда ғылым бар

деп ескермедім...

(Абай)

2.Асқар туған елі Көкшетауға екі айда зорға жетті.

(С. Мұқанов)

2. Топтаманы толтыр











Жұптық


Кеспе қағаздары

және топтама


Дәстүрлі әдіс


Жұп–кеспе қағазы

және топтама


Есте сақтау қабілетін қалыптастыру


5 мин.

Түсінік

Жаңа тақырыпқа көшу
Слайдтан: Абай, Шәкәрім, Мұқтар суреттері көрсетіледі:
— Балалар, мына суреттен кімдердің тұлғасын көріп тұрсыңдар?
—Бұлар кімдер?
–Абай біздің біртуар Ұлы ақынымыз болса, Шәкәрім— Абайдың әрі інісі, әрі шәкірті. Ал, Мұқтар болса– қазақты Абай мен Шәкәрім арқылы әлемге танытқан кемеңгер жазушы.

Слайдтан: Семей жері көрсетіледі:
—Дұрыс, балалар, ал енді, мынау осы ұлы кісілердің туған жері— Семей өңірі.
—Сонымен, балалар, бүгінгі біздің жаңа сабағымыз кімдерге арналады деп ойлайсыңдар?



—Абай, Шәкәрім, Мұқтар аталарымыздың суреттерін көріп тұрмыз
—Жазушы, ақын...

Балалар жауабы...









Көрнекі-лік әдіс


Дәстүрлі-пробле-малық әдіс



Мұғалім- оқушы


Тарихты құрметтуге тәрбиелеу


5 мин.

Қолдану

—Ендеше, оқулықтарының 71-бетін ашып, мәтінмен танысайық. Неге мәтініміз «Ұлылар мекені» деп аталды екен? Мәтінді оқымас бұрын жаңа сөздермен танысып алайық, сөздік қорымызды молайтайық.
Слайдтан шығады:
Кемеңгер- гений

Қасиетті- святое

Топырақ- земля (почва)

Алып- великий

Ұлылар- великие

Мекені- местность (Родина)

Тұлға- личность

Оқулықтан әр топқа бөліп беремін.





Іштей оқиды
І-топ: Әр халықтың... құбылыс.

ІІ-топ: Рас, ... батырлар өткен.

ІІІ-топ: Ертіс ... ұлылар

мекендеген.



Топтық


Мәтінмен жұмыс


Баяндау-

дәстүрлі әдіс


Топ- оқулық


Зерделілікке, есте сақтауға үйрету



6 мин.

Талдау

—Балалар, мәтіннен не түсіндік? Айтып көрейікші.
—Қазақ даласында қандай қасиетті жерлер бар екен?
—Бұл жерлерде тағы кімдер өмір сүрген екен?
—Бұл мекеннің қандай қасиеті бар екен?
—Ендеше, балалар, осы мәтіннен біраз сөйлем талдап көрейік.
—Сөйлем мүшелерінің астын сызыңдар.


І-топ жауап береді

ІІ-топ жауап береді

ІІІ-топ жауап береді


Тақтамен жұмыс:


  • Шыңғыстауда Абай, Шәкәрім, Мұқтар өмірге келген.

  • Әр халықтың тарихында ерекше қадірлі жерлер бар.




  • Бұл мекенді халық ұлылар мекені дейді.




Топтық

Жеке

Оқулықпен жұмыс

Тақтамен жұмыс

Эвристи-калық әдіс

Эвристикалық әдіс

Мұғалім- оқушы

Оқушы- тақта

Есте сақтауға, дұрыс сөйлеуге үйрету

Сауатты жазуға үйрету


8 мин.


Жинақтау


—Балалар, оқулықтарының 72-73- беттерін ашыңдар.
Слайдтан шығады:


Слайдтан шығады:


Слайдтан шығады:

І-топ: 1. Абайдың сөзін оқып,

түсініңдер. (Дауыстап

оқиды)
2.Мына сөздердің антонимін жазыңдар:
Ыстық қайрат- әлсіздік,

жігерсіздік

Нұрлы ақыл- ақылсыздық

Жылы жүрек- тас жүрек,

қатыгездік
ІІ- топ: 1.Шәкәрімнің өлеңін

оқып, түсініңдер.
2. Мына сөздердің синонимін жазыңдар:
Намыс – ар, ұят

Өнеге- үлгі, тағылым
ІІІ-топ: 1. Мұқтардың мына

сөзін оқып, суретті,

сұлу сөзінің мәнін

ашыңдар :
Абай— қазақтағы суретті, сұлу сөздің атасы...

Топтық

Өлеңді оқу

Дәптермен жұмыс

Өлеңді оқу
Дәптермен жұмыс

Дәптермен жұмыс


Эвристикалық әдіс


Топ- кітап
Топ- дәптер

Топ- кітап

Топ- дәптер

Топ- дәптер

Шығармашы-лыққа баулу



12 мин.

Проблемалық жағдаят

—Балалар, бүгінгі сабақтан біз не білдік, Ұлылар мекенінің қандай қасиеті бар екен?
—Дұрыс. Енді тақтадағы слайдқа назар аударайық.
Слайдтан Семей полигоны, Н.Назарбаевтың суреті, соңынан Олжас Сүлейменовтың суреті шығады.
Полигон туралы өз сөзім
—Бұл өңір неге «Ұлылар мекені» деп аталды екен?
Слайдтан Абайдың, Шәкәрімнің кесенелері көрсетіледі
—Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма?


Мәтіннен оқығаны бойынша жауап береді.
Өткен тақырып бойынша Қазақстан экологиясы жайында балалар естеріне түсіреді.

Балалар жауабы:
Балалар сабаққа баға береді.


Ұжым-дық

Диалог




Мұғалім- оқушы





5 мин.




























Үйге тапсырма

Слайдтан шығады:


  • 5.5.6.-тапсырма, 72-бет. Сөз тіркесіне сөйлем құрау.

  • Абайдың 4 жол өлеңін жаттау.

  • «Үш кемеңгер –бұлбұлым» (ой-толғау)




















1мин.




























Бағалау

Сабақтың гисторгаммасын және білім сапасын шығарамын.




















3 мин.



Похожие:

№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconҒали Орманов атындағы №7 мектеп гимназиясының 6 «А» сынып оқушыларының тізімі 2009-2010 оқу жылы

№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconСырбай Мәуленов атындағы №37 орта мектеп. «Бекітемін» «Келісемін» Мектеп директоры Оқу ісінің меңгерушісі Б. Ахмет Құрсанова Б.Қ
Тақырыбы: «Қазақ балалар әдебиетінің негізін қалаушылардың бірі- сапарғали Бегалин 115 жаста.»
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconҒали Орманов атындағы №7 мектеп-гимназия Ашық сабақ «Геометрия әлеміне саяхат» Өткізген: Сейілханова Ж. С. Астана 2010
Мұғалім: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлайды. Бүгінгі сабақ жарыс түрінде өтіледі
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconАстана қаласы Ғали Орманов атындағы №7 мектеп-гимназиясы 2 «Ғ» сыныбы Сынып жетекші: Мамырбекова Ғалия Асанқызы Тақырыбы
Мақсаты:ұлттық салт-дәстүрді үлгі ету,мадақтау,оған деген оқушылардың сүйіспеншілік сезімін ояту
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconҒали Орманов атындағы №7 мектеп-гимназия Өткізген: Нұғманова Н. М. Астана 2010
Кеңес Одағының батырлары Әлия Молдағұлованың, Мәншүк Мәметованың, Бауыржан Момышұлының өмірлері мен ерлігі туралы мағлұмат бере отырып,...
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін icon"Келісемін" "Бекітемін" Эстетика және дене тәрбиесі Ә. Ж. №37 орта мектеп директоры
Жалпы білім беретін мектеп оқушыларын спортпен шұғылдануға және дене тәрбиесі сабағына еліктеу
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconҒали Орманов атындағы №7 мектем – гимназиясы Тақырыбы : Көксерек – табиғаттың тағы перзенті Сынып : 7ғ
Шығарманың мазмұнын талдай отырып Көксеректің түз тағысы екенін мысалдар келтіру арқылы дәлелдеу
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconБекітемін: келісемін: Мектеп директоры: А. Мәдибаев мкк төрайымы А. Мырзағазина
Осы ереже Қр еңбек кодексіне және мектеп- жарғысына сай құрастылған, қызметкерлер мен әкімшілік ішкі еңбек тәртібін анықтайды және...
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін icon№41 орта жалпы білім беретін мектеп бекітемін мектеп директоры
Бағдарламаны жасақтағандар: №41 орта жалпы білім беретін мектептің пән мұғалімдері
№7, Ғали Орманов атындағы орта мектеп Қаралды: келісемін: бекітемін iconҒ. Орманов атындағы №7 мектеп- гимназияда ақпанның 7 күні Қр парламент Мәжілісінің депутаты, Мемлекеттік «Дарын» сыйлығының лауреаты, «Парасат» орденінің иегері, Қр- ның қайраткері, ұлт жанашыры Бекболат Қанайұлы Тілеуханмен кездесу өтті
Орманов атындағы №7 мектеп- гимназияда ақпанның 7 күні Қр парламент Мәжілісінің депутаты, Мемлекеттік «Дарын» сыйлығының лауреаты,...
Разместите кнопку на своём сайте:
kk.convdocs.org



База данных защищена авторским правом ©kk.convdocs.org 2012-2019
обратиться к администрации
kk.convdocs.org
Главная страница